צרו קשר

שלח

שלוש וחצי שנות מאסר למשה רובין

מה שהתחיל בגל מעצרים מתוקשר והמשיך בכתב אישום חמור נגד משה רובין ואחרים, הסתיים בכתב אישום מצומק והסדר טיעון מקל, ממנו נמחקו רוב העבירות החמורות. על רובין נגזרו שלוש וחצי שנות מאסר, בניכוי כשנה ושמונה חודשים בהם ישב במעצר.

רובין – בוגר ארגון הפשיעה של האחים זגורי – הואשם יחד עם יוני שבתייב, עמיר בן שמול ואורן אביטבול, בהפעלת ארגון פשיעה שפעל בתבנית מאורגנת, שיטתית ומתמשכת לאורך שלוש שנים. נאשם נוסף בפרשה  היה ירון קפלן מהרצליה, לו הצמידה הפרקליטות את תואר “היועץ לענייני הימורים”. לפי כתב האישום, הארגון השתלט על תחום ההימורים בבאר שבע בכלל, ותחום הימורי ה”בטים” בפרט. כמו כן נטען, כי הארגון עסק במתן הלוואות בריבית קצוצה וסחט באיומים ובכוח את המהמרים שלא עמדו בתשלום חובותיהם לארגון.

כתב האישום כלל כ-250 עדי תביעה, שחלק מהם כבר עלה על דוכן העדים. עד מהרה התברר לפרקליטות, כי בתיק לא מעט קשיים ראייתיים, מה גם שעדי תביעה רבים חששו להעיד, וככל הידוע – חלק מהם אף התחננו בפני נציגי הפרקליטות לחסוך מהם את הצורך להעיד.

עדי תביעה התחננו לא להעיד

בעקבות הקשיים והבעיות מול העדים, בפרקליטות החליטו להגיש כתב אישום מתוקן, ממנו נמחקו בין היתר העבירות הקשורות לארגון פשיעה. החלטה זו נבעה, בין היתר, גם לאור החלטת השופט נסר אבו טהה, כחצי שנה לאחר הגשת כתב האישום, שקבע כי הראיות בתיק אינן מספיקות כדי להאשים את המעורבים בעבירות הקשורות בארגון פשיעה.

גם אחרי תיקון כתב האישום, בעקבות הקשיים בניהול התיק, בפרקליטות העדיפו שלא לקחת סיכונים נוספים, ולאחר דין ודברים מול צוות ההגנה, תוקן כתב האישום בשנית, כך שנותרו בו שמונה סעיפי אישום בלבד. בפרקליטות לא הסתפקו בכך, ותיקנו את כתב האישום בשלישית, כך שבגרסתו הסופית כלל חמישה סעיפי אישום נגד רובין, ביניהם שלושה אישומים על עבירות סחיטה באיומים והיתר קשורים לארגון הימורים והחזקת מקום להימורים.

סנגורו של רובין טען, עו”ד אורי בן נתן, כי אין מדובר באירועי סחיטה מהרף הגבוה, ובטח שלא בסחיטה שגרמה לאלימות, או בעבירות חמורות הקשורות לדמי חסות כלפי “אנשים שחייבים כסף שלא משלמים ולא שילמו עד עצם היום הזה”.

השופט יואל עדן ציין לאחר שבחן את ההסדר: “כתב האישום, גם לאחר שתוקן בשלישית, כולל שורת עבירות חמורות אשר גם נסיבות ביצוען חמורות. הנאשם קושר קשרים לביצוע פשע, מחזיק מקום הימורים ומארגן הימורים באותו מקום ובאינטרנט, מבצע סחיטה באיומים של מהמרים ולווים… הסדר זה חורג לקולא גם מהרף התחתון של מתחם עונש הולם להסדרת המעשים הפליליים בהם הודה הנאשם”. מלבד עונש המאסר, על רובין הוטלו מאסרים על תנאי וקנס של 40 אלף שקל. הוא יתייצב לריצוי מאסרו ב-20 במרץ.

ארבעת הנאשמים האחרים הורשעו זה מכבר. קפלן, שיוצג על ידי עו”ד שי נודל, הורשע בעבירות של קשירת קשר לפשע ומתן אמצעים לביצוע עבירת פשע. לאחר הרשעתו נגזרו עליו 67 ימי מאסר, אותם סיים לרצות בעת ששהה במעצר, ולכן שוחרר כבר במעמד גזר הדין.

עו"ד שי נודל

עו”ד שי נודל

 

בן שמול, שיוצג על ידי עו”ד זוהר ארבל, הורשע בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, החזקת מקום הימורים, ארגון הימורים, סחיטה באיומים, וכן בעבירת מרמה עורמה ותחבולה לפי פקודת מס הכנסה. במסגר ההסדר נגזרו עליו 23 חודשי מאסר, עונש ממנו נוכו ימי המעצר. כמו כן נגזרו עליו מאסר על תנאי וקנס בסך 40 אלף שקל.

שבתייב, המיוצג על ידי עו”ד ירון גיגי, הורשע בעבירות של קשירת קשר לפשע, החזקת מקום הימורים, ארגון הימורים, סחיטה באיומים וכן מרמה עורמה ותחבולה לפי פקודת מס הכנסה. הוסכם כי יוטלו עליו 22 חודשי מאסר בניכוי ימי המעצר, מאסר מותנה וקנס בסך 40 אלף שקל. הדיון בטיעונים לעונש ומתן גזר הדיו הסופי נקבעו ל-11 באפריל.

אבוטבול, המיוצג על ידי עו”ד ליה פלוס, הורשע בעבירות של קשירת קשר לפשע, החזקת מקום הימורים, ארגון הימורים, סחיטה באיומים, סיכון חיי אדם בפזיזות וכן מרמה עורמה ותחבולה לפי פקודת מס הכנסה. נקבע כי יוטלו עליו 25 חודשי מאסר בפועל, מאסר מותנה וקנס בסך 10,000 שקל. הדיון בטיעונים לעונש ומתן גזר הדין הסופי נקבעו ל-11 באפריל.

 

לכתבה המקורית – posta

פרטי התקשרות 24/7

טל משרד 03-5074545
עו"ד שי נודל 054-7779040
עו"ד לילך קורש 054-9294292
פקס 03-6240022