צרו קשר

שלח

השופט אבו טהה על שחרור הקונסיליירי

ירון קפלן מהרצליה הוגדר כיועץ מיוחד לענייני הימורים של משה רובין ויוני מישייב מארגון פשע מוביל בבאר שבע * בהחלטה מפורטת ערך השופט המחוזי נאסר אבו טהה השוואה למאפיה האיטלקית כדי להסביר מה זה ייעוץ לארגון פשיעה, קיבל את טענות ההגנה על חולשת הראיות והורה לשחרר למעצר בית את אשף ההימורים מגוש דן

השופט אבו טהה

ב-20 במאי הגישה פרקליטות מחוז דרום כתב אישום חמור לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, נגד ארבעה נאשמים – משה רובין (29), אמיר בן שימול (39), אורן אבוטבול (36) וירון קפלן (43). כתב האישום מייחס לארבעה ניהול וחברות בארגון פשיעה שפעל בבאר שבע. הגשת כתב האישום התאפשרה בעזרת חקירה מורכבת שכללה הפעלת סוכן סמוי על ידי ימ”ר נגב, בשיתוף יחידת “יהלום” של רשות המיסים ובליווי פרקליטות מחוז דרום.

בשבוע שעבר, בתום דיון משפטי דרמטי על בקשת המשטרה להאריך עד תום ההליכים את מעצרו של נאשם מספר 4, ירון קפלן, החליט שופט בית המשפט המחוזי בבאר שבע, נאסר אבו טהה, לשחרר בתנאים מגבילים את מי שהוגדר על ידי המשטרה והפרקליטות: הקונסיליירי, היועץ המיוחד מתל אביב לענייני הימורים.

קפלן הוא אחד האחים הבכירים במשפחה מוכרת היטב מהרצליה של מארגני הימורים בלתי חוקיים בספורט. לפי החוקרים מדובר ב”מוח” אשר שימש כיועצם הקרוב של רובין – שעמד לכאורה בראש ארגון הפשע – ושל יוני שבתייב, שניהל יחד עם רובין את אתר ההימורים של הארגון. קפלן, נטען, הוא מומחה לתפעול קווי הימורים (בטים) וקידום פעילות הארגון במסגרת הזו. בפרקליטות טוענים, כי באמצעות קפלן ובייעוצו ניהלו רובין ושבתייב את ההתחשבנות השוטפת עם סוכני ההימורים שלהם וניהלו מעקב אחר ביצועיהם וביצועי המהמרים.

בין היתר נטען בכתב האישום, כי קפלן היה זה שתדרך וייעץ לרובין ולשבתייב כיצד לפעול לנוכח ההיעלמות של אחד הסוכנים המובילים במיזם, אוהד בונפלד, באופן שבו פעילות הארגון בתחום ה”בטים” לא תיפגע וכך גם לא הרווחים. קפלן, כך נטען, היה גם זה שיעץ לרובין כיצד לממש את חובו של בונפלד באמצעות השתלטות על עסקיו ועסקעי משפחתו.

שחרורו של קפלן על ידי השופט טהה, בניגוד לעמדת התביעה מהווה מכה לפרקליטות מחוז דרום בתיק הזה, ולא רק בגלל השחרור עצמו. בהחלטה המפורטת השופט אבו טהה הזכיר פעם אחר פעם את חולשתן של הראיות, בכל הקשור לעצם הפעילות המאורגנת, מה שעשוי להקרין על כל מה שקשור לסעיפי האישום המייחסים לנאמים פעילות במסגרת ארגון פשיעה.

 

עו"ד שי נודל

עו”ד שי נודל

 

האזנות חלשות

במהלך הדיון ציין נציג פרקליטות מחוז הדרום, עו”ד עמיחי חביביאן, כי התשתית הראייתית נגד קפלן נשענת על האזנות סתר לשיחות שניהל עם רובין ושבתייב, מהן ניתן ללמוד לכאורה על פעילותו במסגרת ארגון הפשע ועל המערך הארגוני של הפעילים במיזם ההימורים. כמו כן טען התובע, כי ניתן ללמוד מהשיחות על העברות כספים ועל ייעוץ שקפלן נתן לרובין בכל הנוגע להימורים ולאופן בו הם יכולים להשתלט על העסק של בונפלד כנגד תשלום חובותיו. בנוסף מנה עו”ד חביביאן עדויות של מהמרים נגד קפלן, וציין כי הוא שמר על זכות השתיקה בחקירותיו במשטרה, מה שיש בו כדי לחזק את הראיות לכאורה נגדו. התובע סיכם את דבריו בכך שלקפלן יש גם הרשעות קודמות בעבירות של אי קום צו בית משפט, החזקה ושימוש בסמים לצריכה עצמית.

מנגד, סנגוריו של קפלן, עורכי הדין שי נודל וששי גז, טענו כי כתב האישום אינו עונה על ההגדרה של “מייעץ” לארגון פשיעה. לטענתם, מניתוח האזנות הסתר לא ניתן ללמוד על “ייעוץ או הכוונה, שאליה התכוון המחוקק”, מה גם שבשיחות לא עולים דברים שנאמרו כדי לקדם את הפעילות הפלילית של ארגון הפשיעה, כפי שנטען בכתב האישום.

עוד טענו הסנגורים, נודל וגז, כי חלקו לכאורה של קפלן בפעילות מיזם ההימורים נמשכה חודש בלבד, כך שספק אם נתגבשה בו מודעות וכוונה פלילית בתקופה קצרה זו. לטענתם, בחומר החקירה אין ראיה לכך שישנו אתר אינטרנט בשליטתו של קפלן או בשליטתם של מי מהנאשמים, מלבד אמירתו של בונפלד בשיחת טלפון עם אביו לפיה קפלן הוא בעל השליטה באתר. הם הוסיפו וטענו כי קפלן ובונפלד בכלל חברים, וכי האב ובנו הסתייעו בקפלן כדי למצוא קונה לבית העסק של האב כדי שיוכל להחזיר את חובותיו של בנו. לסיכום דרשו הסנגורים לשחרר את קפלן למעצר בבית בביתו, בפיקוח אשתו וערבים נוספים.

 

הקשר האיטלקי

אחד הפרטים המעניינים בהחלטתו של השופט אבו טהה, היתה השוואה שערך בין תיק ארגון הפשע מבאר שבע לבין ארגוני הפשע של המאפיה האיטלקית. “את מהותה של הזיקה הנדרשת מיטיבים להסביר דברים שנכתבו מעבר לים, בידי מי שהיה עד לשנת 2005 התובע האיטלקי לטיפול במאפיה”, כתב השופט אבו טהה בהחלטתו וציטט מדבריו של התובע האיטלקי הלאומי לטיפול במאפיה – פיירו לואיג’י ויגנה. “בתי המשפט באיטליה פיתחו לאחרונה מושג חדש בתחום הפשע – ייעוץ”, כתב התובע ויגנה בשנת 2006 בספר בו התייחס לתפקידו. “הקטגוריה הזו מתייחסת לאנשים שאינם חלק אינטגרלי מהמבנה של ארגון הפשע, הם מנותקים לכאורה מכל קשר לארגון ואנשיו, וגם אין להם שום תרומה לארגון. ועדיין, התרומה שלהם מחזקת את כוחו של הארגון, ומסייעת להוצאה לפועל של תוכניות הארגון”.

השופט הסביר למה התכוון גם המחוקק הישראלי במונח “ייעוץ לארגון פשיעה” אשר מיוחס לקפלן: “ייעוץ עלול לבוא לידי ביטוי בדרכים מדרכים שונות, ובהן במתן עצה כפשוטה, ברתימת קשרים מקצועיים וחבריים, או בניצולה של השכלה, משלח יד או ניסיון מקצועי ואישי לטובת הארגון. אין זו רשימה סגורה. עיקר הוא כי בנוכחותו, באזכור שמו או במעשיו בכל דרך אחרת, תרם המייעץ במכוון לקידום פעילותו האסורה של הארגון”.

על הבסיס הזה הסביר השופט טהה, כי “לשם הוכחת קיומו של ארגון פשיעה, יש להוכיח קיומו של חבר בני אדם הפועל יחדיו וכי פעילותו תבניתית, מאורגנת, שיטתית ומתמשכת”. מספר פעמים התייחס השופט ל”עוצמתן הנמוכה של הראיות”, וציין כי אף אחד מהעדים בתיק לא הכיר את קפלן. באשר לאישום על כך שקפלן ייעץ לראש הארגון לכאורה כיצד להשתלט על העסק של בונפלד, ציין השופט כי התביעה הניחה “תשתית ראייתית לכאורית” אולם הוסיף כי “מערך הראיות נשען על ראיות נסיבתיות… אשר לעוצמת הראיות, דומני שעוצמתן נמוכה… סבורני שהמכלול האמור מגבש כרסום ממשי בראיות לכאורה שהונחו לחובת המשיב (קפלן), באם התקיימה אצלו המודעות והכוונה המיוחדת הנדרשת על פי הוראות החוק”

השופט הדגיש כי התביעה מסתמכת על שלוש שיחות טלפון בלבד בהן היה נשמע קפלן, וציין כי לא מן הנמנע שבמשפט העיקרי תתקבל טענת הסנגורים לפיה קפלן ובונפלד הימרו יחד ולכן באחת משיחות הטלפון נשמע קפלן מסביר לחברו כיצד לתפעל את אתר ההימורים.

ביחס לאישום המייחס לקפלן ארגון הימורים באמצעות רשת האינטרנט, ציין השופט כי בעובדות האישום הזה לא נטען כי יש לקפלן מעורבות בייעוץ לארגון פשיעה. לפי השופט, המקום היחיד בו מוזכר שמו של קפלן כבעלים של אתר אינטרנט הוא בשיחת טלפון בין האב והבן לבית בונפלד, בה מנסה האב להבין מהבן מי הם האנשים שבנו חייב להחזיר להם כספים, שכן בנו פיזר צ’קים רבים של העסק המשפחתי לכיסוי הלוואות שלקח עקב חובות הימורים. בעוד בונפלד הבן נמלט מהארץ ולא נחקר במשטרה, השופט ציין כי האב העיד במשטרה שידוע לו על הפסדים כספיים של קפלן עצמו בהימורים, וטען כי הבין מבנו שקפלן הלווה לו כספים “בקטע חברי” כדי “להתגלגל” עם חובותיו.

לסיכום ציין השופט, כי “ניתן לומר כי שלושת האישומים המיוחסים לקפלן נשענים על שיחות טלפון בודדות שנקלטו בהאזנות סתר… לצד שתיקתו בחקירה, דבר שמחזק לפחות בשלב זה של המעצר את מעורבותו הלכאורית במיוחס לו. עם זאת, על רקע מכלול תוצרי חומרי החקירה דומני כי לא ניתן לומר שיש בשתיקת המשיב, על פי עצת בא כוחו, כדי למלא את ‘החללים’ הראייתיים לגבי שלבים שונים של האירועים המתוארים בכתב האישום… עוצמת ראיות אלה אינה מספיקה למעצר”, קבע השופט ושחרר את קפלן למעצר בית בפיקוח שלושה ערבים, ביניהם אשתו, ובכפוף לתנאים כספיים נוספים.

כמו כן נקבע, כי נאסר על קפלן לעשות שימוש כלשהו באמצעי תקשורת, לרבות טלפון, מחשב ואינטרנט. בנוסף, נאסר עליו ליצור קשר ישיר או עקיף עם מי מהמעורבים בפרשה.

 

לכתבה המקורית – posta

פרטי התקשרות 24/7

טל משרד 03-5074545
עו"ד שי נודל 054-7779040
עו"ד לילך קורש 054-9294292
פקס 03-6240022