צרו קשר

שלח

בימ”ש עליון: נאשם במעורבות בשוד צ’יינג’ “ייפרד” מהאזיק האלקטרוני

שופט בית המשפט העליון יצחק עמית, השתמש בתיאור מעניין כדי להמחיש עד כמה היה לו קשה להקל על תנאי השחרור של נאשם בשוד צ’יינג’ ביפו: “אני מקבל את ההחלטה למרות תחושת בטן חריפה…”.
בספטמבר אשתקד הוגש כתב אישום נגד שני נאשמים: לפריד צרצור (25) מטירה מייחס כתב האישום שוד של בית עסק למתן שירותי מטבע (צ’יינג’) ביפו, בעוד שלשאוקי אבו זייד (26) מיוחסת עבירה של סיוע לשוד. כתב האישום מייחס לשניים עבירות נוספות: קשירת קשר לביצוע פשע, שוד בצוותא וגניבת רכב.

עם הגשת כתב האישום הוגשה בקשה להארכת מעצרם של השניים עד תום ההליכים. בית המשפט המחוזי קבע בחודש נובמבר כי למרות שמדובר בתשתית ראייתית נסיבתית, היא מורכבת מראיות רבות, נפרדות ובלתי תלויות, שמבססות את המעורבות של כל אחד מהנאשמים בשוד ובעבירות הנלוות לו. בית המשפט מצא חיזוק לראיות בעדויות הנאשמים, שהכחישו את הקשרים ביניהם אך לא סיפקו הסבר לממצאים המפלילים.

למעשה, מה שקשר את אבו זייד למעורבות בשוד היו שתי ראיות נסיבתיות: אחת מהן, שיחות טלפון עם צרצור. השנייה: אבו זייד נכנס עם רכבו לחניון שממנו נגנבו שתי לוחיות רישוי משתי מכוניות שונות – לוחיות שבהמשך שימשו את השודדים. התביעה טוענת כי לראיות הנסיבתיות יש להוסיף את שקריו של אבו זייד בחקירה, ואת עצם היכרותו וידידותו עם בעל הצ’יינג’.

מעצרו של צרצור הוארך עד תום ההליכים, בעוד שאבו זייד נשלח לקבלת תסקיר מבחן שהמליץ על בחינת אפשרות למעצר בית באיזוק אלקטרוני. ההחלטה אכן יושמה, ובסוף דצמבר האחרון אבו-זייד שוחרר בתנאים הללו ובתנאי ערבות כספיים של עשרות אלפי שקלים. הסנגורים, עו”ד שי נודל, ועו”ד מחמוד נעאמנה, לא השלימו עם ההחלטה והגישו ערר לבית המשפט העליון, בו שבו והדגישו כי כל הראיות בעניינו של אבו זייד נסיבתיות. לדברי הסנגורים, היה על בית המשפט לקבל את טענותיהם לפיהן אין תשתית ראייתית לכאורית, או לקבוע כי קיימת חולשה ממשית בראיות, המצדיקה שחרור לחלופה.

שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, החליט לקבל את טיעוני הסנגור וקבע בהחלטתו: “למרות ‘תחושת בטן חריפה’ כי ידו של העורר היתה במעל, הרי שקיימת חולשה ראייתית של ממש בגינה אני סבור כי יש מקום לקבלת הערר”. בנימוקיו קבע השופט כי ספק אם ניתן להוכיח שמספר הטלפון שייך לאבו זייד. כמו כן ציין ביחס לכניסה לחניון, כי לא ניתן לדעת מתי ועל ידי מי נגנבו הלוחיות. לכך יש להוסיף, אמר השופט, כי לא הוגש כתב אישום נגד אדם נוסף שזוהה כמי שנהג ברכב אשר נכנס לחניון, מה שמחליש את הראיות נגד אבו זייד. השופט הוסיף כי “לשקריו ולשתיקתו של העורר בחקירה, יש משקל מה… אך  בהעדר ראיות מספיקות לא די בשקרי הנאשם כדי למלא את החסר”.

בסופו של דבר, נוכח החולשה הראייתית, השופט קיבל את הערר, ביטל את האיזוק האלקטרוני וקבע כי הנאשם אבו זייד ישהה במעצר בית לילי בלבד.

לכתבה באתר פוסטה

פרטי התקשרות 24/7

טל משרד 03-5074545
עו"ד שי נודל 054-7779040
עו"ד לילך קורש 054-9294292
פקס 03-6240022