צרו קשר

שלח

ייעוץ וליווי בחקירה

זכות הייעוץ המשפטי בחקירה הפכה בשנים האחרונות לאחת מזכויות היסוד הבסיסיות להן זכאי כל חשוד באשר הוא.

החקירה במשטרה טומנת בחובה חוסר איזון מובנה והיא לעולם מעמד לא פשוט, הן עבור מי שמורגלבחקירות משטרתיות וברור מאיליו שעל אחת כמה וכמה עבור אזרחים נורמטיביים מן השורה אשר זומנו לחקירה או במקרה בו שוטרים התדפקו על דלתם בבוקרו של יום ונלקחו אחר כבוד לחקירה.

הייעוץ בחקירה

באם זומנתם לחקירה במשטרה – הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא לפנות לעורך דין פלילי מנוסה המתמחה במשפט הפלילי.

אין ולא יכולה להיות מחלוקת כי הליך חקירתי באשר הוא הינו מעמד שאינו נעים בלשון המעטה המלווה בלחץ נפשי הנגרם בין היתר מהמעמד עצמו ובעיקר מפערי המידע בין החוקר לנחקר שכן, החוקר/ת המנהלים את החקירה אינם ממהרים למסור לנחקר היושב מולם פרטים על הראיות ו/או הממצאים שיש ברשותם העומדים לחובתו או לזכותו של הנחקר, אשר נדרש לתת תשובות לשאלות החוקר/ת ובמקרים רבים מפליל את עצמו בעבירה פלילית זו או אחרת.

ברוב רובם של המקרים, הנחקר אינו מודע לזכויותיו בחקירה ולאפשרויות העומדות בפניו בהתנהלותו אל מול הגוף החוקר.

לכן כאמור, בשנים האחרונות הפכה זכות ההיוועצות של נחקרים, הנחקרים בחשד לעבירה פלילית בכל תחום, לזכות בסיסית ראשונה במעלה עם עורך דין לזכות.

כל חשוד זקוק לליווי צמוד של עורך דין פלילי מנוסה ובקיא החל מראשית החקירה המשטרתית, ורצוי במידת האפשר אף לפני תחילת החקירה הראשונה.

כך, באם קיבלתם הזמנה לסור למשטרה או לחילופין באם נעצרתם במפתיע, היוועצו עם סנגור פלילי בטרם אתם מוסרים את גרסתכם לחוקר.

חשוב לדעת כי כל דבר שתאמרו במהלך חקירה, אם בחקירה עצמה ו/או בשיחות חולין בחצר התחנה, במסדרון או בתא המעצר מתועד ועלול להפליל אתכם.

החוק מחייב את היחידה החוקרת לאפשר לנחקר להיוועץ עם סנגורו לפני תחילת החקירה.

עורך הדין הפלילי יוכל, לאחר שמיעת גרסתכם אותה תמסרו לו, להכווין אתכם ראשית האם למסור גירסה ביכלל (או לחילופין לשמור על זכות השתיקה – זכות המוקנית לכל נחקר באזהרה עפ חוק) או לחילופין למסור גרסתכם וכיצד להציג את הדברים.

מסירת גירסה (אם בכלל), ובעיקר מסירת גירסה ראשונית, הינה בעלת חשיבות קריטית להמשך התנהלות החקירה בעניינו של החשוד הנחקר ובעלת השלכות כבדות משקל לעניין ההחלטה באם להגיש כנגדו כתב אישום.

הליווי בחקירה

ליווי החשוד בחקירה, כשמו כן הוא.

קיימת חשיבות עליונה בליווי צמוד של סניגור פלילי במהלך החקירה שכן, חקירת תיק ובעיקר תיקים מסועפים אינה מסתיימת בחקירה אחת בלבד ויש צורך בהמשך הדרכת החשוד וכלכול צעדיו בחקירותיו הנוספות ובפעולות חקירה נוספות כגון עימותים וכו‘.

כמו כן, בדרך כלל, עם מעצר חשודים ו/או פתיחת חקירה בדרכים שאינם מעצר, נוהג הגוף החוקר לתפוס ו/או להטיל צווי עיקול על רכוש ו/או כספים של החשוד ואנשים או גופים המקורבים לו.

במקרים רבים ניתן לשחרר התפוסים ו/או לבטל את צווי העיקול שכן, קיימים בחוק היבטים שונים לגבי אפשרות תפיסה עי הגוף החוקר אשר נחקרים רבים אינם מודעים להם.

פרטי התקשרות 24/7

טל משרד 03-5074545
עו"ד שי נודל 054-7779040
עו"ד לילך קורש 054-9294292
פקס 03-6240022